Wybierając system ERP pamiętaj o gwarancji zgodności z prawem
Opublikowano: 15.06.2016 | Kategorie: AktualnościDla wielu przedsiębiorców nowoczesne systemy ERP stanowią ogromne wsparcie w codziennym zarządzaniu firmą. Funkcjonalne narzędzia usprawniają szereg procesów i procedur, a dzięki możliwościom personalizacji precyzyjnie odpowiadają na konkretne, najważniejsze dla firmy potrzeby.
Kluczem do skuteczności i funkcjonalności systemu ERP jest jednak nie tylko rzetelna analiza potrzeb i dostosowanie modułów do indywidualnych oczekiwań firmy.
Ogromne znaczenie ma tutaj również gwarancja zgodności z prawem oraz konieczność dynamicznego reagowania na zmieniające się przepisy prawne i podatkowe.
Monitorowanie zmian przepisów
Firmy oferujące nowoczesne oprogramowanie ERP biorą na swoje barki obowiązek regularnego monitorowania zmian przepisów i wprowadzania do systemów niezbędnych aktualizacji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Nie tylko dlatego, że zarządzanie firmą odbywa się w zautomatyzowany i zoptymalizowany sposób. Również dlatego, że nie przegapią już istotnych dla danego segmentu rynku zmian, które mogą mieć ogromne znaczenie dla prowadzonej przez nich działalności.
Dzięki sprawnemu działaniu dostawcy systemu ERP przedsiębiorcy mogą także uniknąć dodatkowych kosztów.
Zmiana w prawie – zmiana w systemie
Przepisy prawne w Polsce potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. To trudna sytuacja dla przedsiębiorców, którzy zamiast na nowych regulacjach, chcieliby skupić się na prowadzeniu własnego biznesu.
System ERP będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy oprócz znaczącej pomocy w zakresie codziennego zarządzania firmą, pragną również uzyskać wsparcie ekspertów, zrzucając na ich ramiona konieczność aktualizowania oprogramowania i dostosowywania go do nowych wymogów, zmian i nowelizacji przepisów prawnych.
Wszystkie zmiany w prawie, czy nowelizacje prawa gospodarczego powinny znaleźć swoje w odzwierciedlenie w systemach księgowych, kadrowych oraz handlowych.
Często zdarza się, że nawet jeśli przedsiębiorca ma teoretyczną wiedzę na temat nowej ustawy, zupełnie nie ma pojęcia co w praktyce oznacza dla niego ta zmiana i jakie przełożenie mieć będzie na procedury i procesy w firmie. Choć wielkie korporacje mogą sobie pozwolić na zatrudnienie sztabu kosztownych specjalistów, którzy zajmą się interpretacją poszczególnych zapisów kolejnych ustaw, małe firmy i mikroprzedsiębiorcy z reguły nie mają funduszy na takie wydatki.
Systemy ERP – korzyści dla przedsiębiorców
Biorąc pod uwagę fakt, że wprowadzenie nowych przepisów w naszym kraju odbywa się zazwyczaj na ostatnią chwilę, podatnicy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji w najmniej odpowiednim momencie (np. na przełomie roku). Na szczęście, duzi, doświadczeni dostawcy oprogramowania ERP, trzymając rękę na pulsie pozwalają swoim klientom sprawnie i elastycznie wprowadzić do swojej pracy nowe realia.
Dzięki regularnym aktualizacjom, pojawiających się w systemach ERP przedsiębiorcy mają możliwość niemal niezauważalnie dostosować się do nowych zasad. Jeśli firma korzysta z systemów finansowo-księgowych, których producent na bieżąco dostosowuje oprogramowanie do zbliżających się zmian, nawet w przypadku dużych przełomów, może spać spokojnie.
System Comarch ERP a aktualizacje
Oprogramowanie ERP marki Comarch cieszy się ogromnym powodzeniem wśród przedsiębiorców zarządzających zarówno ogromnymi firmami, jak również wśród właścicieli jednoosobowych, niewielkich biznesów.
Comarch ERP współpracuje z profesjonalnymi biurami rachunkowymi oraz firmami doradztwa podatkowego, prowadzi aktualizacje i wsparcie do całej linii swoich produktów.
Co ważne, korzystając z produktów Comarch otrzymujesz również fachową, praktyczną wiedzę w formie szkoleń on-line, wsparcia telefonicznego i elektronicznego.
Comarch ERP a Jednolity Pliki Kontrolny
Wielu polskich przedsiębiorców zmaga się obecnie z tematem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), który wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku. Jednolity Plik Kontrolny to określony format ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych.
Prowadzący owe księgi, korzystając z programów komputerowych będą mieli obowiązek przekazywać je organom podatkowym na ich żądanie.
Takie rozwiązanie ma ujednolicić i usystematyzować system kontroli przedsiębiorców, a także zwiększyć ściągalność zaległych podatków (np. podatku VAT), co obecnie jest bardzo utrudnione i prowadzi do ogromnych dziur budżetowych.
Choć wprowadzenie JPK od 01 lipca będzie dotyczyć jedynie największych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 250 osób lub mających ponad 50 mln euro obrotów i 43 mln euro aktywów, już za 2 lata taki wymóg będzie dotyczył również mniejszych firm i mikroprzedsiębiorców.
Biorąc pod uwagę rychłe wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, warto sprawdzić, czy systemy informatyczne używane w firmie są do niego dostosowane i pozwolą nam wygenerować niezbędne fiskusowi dokumenty. Modyfikacje aktualnego systemu informatycznego oraz zmiana istniejących procedur mogą pociągnąć za sobą nie tylko ogromne koszty, ale również znaczne inwestycje czasowe.
Na szczęście klienci, korzystający z systemów Comarch ERP mogą spać spokojnie.
Posiadacze aktualnej gwarancji Comarch ERP mają zapewnioną bezpłatną aktualizację udostępnioną przez producenta. Podobnie jest, gdy użytkownik korzysta z systemów w chmurze Comarch Cloud – w tym przypadku wersja jest zawsze aktualna i zgodna z wymogami prawa.
Terminy, w których poszczególne systemy będą gotowe do obsługi JPK przedstawiają się następująco:
Comarch ERP XL – od wersji 2016.3 – planowane udostępnienie 30 maja 2016
Comarch ERP Altum – od wersji 2016.5 – planowane udostępnienie 30 czerwca 2016
Comarch ERP Optima – od wersji 2016.5 – planowane udostępnienie 20 czerwca 2016
Funkcjonalność pojawi się wyłącznie od powyższych wersji, w wersjach starszych nie będzie ona wspierana.
Biorąc pod uwagę potrzeby mniejszych firm, konieczność przetestowania niezbędnych narzędzi i poprawnego ich wdrożenia, niezbędne dla nich aktualizacje systemów będą gotowe już od 1.07.2016.