Masz pytania ? 71 306 70 43
Masz pytania?

Jak przygotować się do wdrożenia systemu ERP Comarch?

Opublikowano: 25.01.2016 | Kategorie: Aktualności

Czym jest system ERP?

System ERP to narzędzie służące do skutecznego i efektywnego planowaniu zasobów przedsiębiorstwa. Jego nazwa pochodzi od anglojęzycznych słów enterprise resource planning i bywa tłumaczona także jako zaawansowane zarządzanie zasobami.

Optymalny system ERP składa się z reguły z kilku lub kilkunastu zaawansowanych modułów i jest wykorzystywany w zależności od potrzeb i preferencji firmy na wszystkich, bądź jedynie niektórych poziomach zarządzania. Sprawnie działający system ERP pomaga doskonalić procesy zachodzące w przedsiębiorstwie i wydajnie zarządzać zasobami.
Moduły składające się na system ERP działają niezależnie od siebie, są jednak ze sobą mocno zintegrowane i wspierają wzajemnie swoje działanie. Do najpopularniejszych modułów zaliczamy: zarządzanie stanami magazynowymi, planowanie produkcji, kreowanie i rozwój produktów, realizacja zaopatrzenia, sprzedaż i marketing, finanse i księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi.

Nowoczesne rozwiązania, wykorzystywane przy tworzeniu systemów ERP pozwalają na dostosowanie specyfiki i ilości modułów do konkretnych potrzeb klienta i jego oczekiwań. Dzięki odrębności poszczególnych jego części wiele składowych systemu może działać samodzielnie, zgodnie z wymogami konkretnego przedsiębiorstwa. Co warto dodać – nowoczesny system ERP można z powodzeniem zintegrować z innymi urządzeniami i aplikacjami w firmie. Umożliwia to realizację nieszablonowych projektów i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, zapewniających wysoki komfort i realizację celów firmy.

Comarch ERP – najwyższa jakość i komfort użytkowania

Comarch ERP XL to najpopularniejszy w naszym kraju system, służący do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie korzysta z niego już 5000 firm! Niezaprzeczalnym atutem systemu Comarch ERP XL jest możliwość efektywnego wykorzystania na potrzeby firmy urządzeń mobilnych, umożliwienie sprzedaży on-line zarówno w segmencie B2C, jak i B2B, możliwość wprowadzenia procesu elektronicznego przepływu dokumentów, zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontakcie z klientem, a także gwarancja bezpieczeństwa danych firmy poprzez ich automatyczny backup.

Dzięki ultranowoczesnym rozwiązaniom sposób myślenia o rozwiązaniach informatycznych w firmie znacząco się zmienia. Efekty działania systemu ERP można odczuć na wielu płaszczyznach i szczeblach zarządzania firmą. Czy wiesz, że korzystając z systemu Comarch ERP XL znacząco zwiększasz efektywność działania swojego biznesu? Przedsiębiorcy, używający tego narzędzia, jako najbardziej wartościowe korzyści wymieniają: zdecydowanie krótszy czas na przygotowanie raportów, szybszą realizację zamówień, krótszy czas ewidencji dokumentów oraz wyższe przychody ze sprzedaży.

Jeszcze jednym atutem systemu Comarch ERP XL, o którym niezaprzeczalnie trzeba wspomnieć jest najwyższa gwarancja bezpieczeństwa danych. Taka ochrona ma w dzisiejszych czasach niebagatelne znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla kontrahentów i klientów biznesowych.

Taką gwarancję, jak również znaczące usprawnienie komunikacji wewnętrznej można uzyskać, korzystając z nowoczesnej aplikacji do backupu i archiwizowania danych – iBard24. Wszystkie dane, zapisane w aplikacji iBard24 mogą być dostępne w jednej chwili bez względu na to gdzie aktualnie przebywasz i z jakiego urządzenia korzystasz. W przypadku awarii lub kradzieży iBard24 zapewnia łatwe i sprawne odzyskanie danych. Wszystkie informacje przechowywane są w nowoczesnych i certyfikowanych Comarch Data Center, mieszczących się na terenie Polski i Niemiec.
Z iBard24 korzysta już ponad 70 tysięcy firm (m.in. Neckermann Polska, BP, ArcelorMittal, Kreisel, Orlen, Orange, Cyfrowe.pl, Lewiatan i Caritas) oraz klientów indywidualnych. Usługa jest dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Jeśli jako przedsiębiorca podjąłeś już decyzję o wdrożeniu w swojej firmie systemu Comarch ERP XL powinieneś wiedzieć o jakie aspekty szczególnie zadbać, aby wdrożenie narzędzie przyniosło Ci wymierne skutki.

Jak przygotować się do wdrożenia systemu ERP Comarch?

Kluczową kwestią, stanowiącą niezbędny element przygotowań do wdrożenia systemu ERP Comarch jest identyfikacja najważniejszych potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli firma zmaga się z określonymi problemami, gorzej radzi sobie przeprowadzając konkretne procesy, będzie to doskonały „materiał” do wdrożenia wspierających te poziomy modułów ERP. Nie mniej ważne jest również spojrzenie na sytuację z nieco szerszej perspektywy. Czy za pół roku wybrane moduły okażą się wystarczające? Czy za rok nie wyjdą na jaw dodatkowe niedociągnięcia czy przeszkody? Takie myślenie pozwala skuteczniej i efektywniej zaplanować wszystkie niezbędne wdrożenia i aplikacje.

Badanie potrzeb i monitoring procesów, zachodzących w przedsiębiorstwie są niezwykle istotne i pozwalają precyzyjnie określić wymagania, stojące przed przyszłym systemem. Nie wolno zapominać, że te najbardziej śmiałe rozwiązania mogą nie przetrwać w zderzeniu z rzeczywistością. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w zakresie preferowanego kształtu nowych pomysłów bądź pewien, że Twoja firma będzie na takie innowacje gotowa.

Kompletując zespół odpowiedzialny za owocne wdrożenie projektu, powinieneś zadbać o ciągłość i wysoką jakość wykonywania pozostałych obowiązków. Jeśli manager poza pracą nad ERP ma jeszcze codzienne obowiązki zawodowe, być może warto oddelegować je komuś innemu. Nie da się ukryć, że dzień pracy ma ograniczoną ilość godzin, a nadmiar zadań z pewnością nie służy nikomu. Efektem przeciążenia mogą być poważne zaniedbania, których efekty będą odczuwalne przez długi czas.

Precyzyjna komunikacja

To bardzo ważne, abyś jasno precyzował swoje cele i oczekiwania. Podstawowym warunkiem powodzenia procesu jest jasna i przejrzysta komunikacja pomiędzy każdą stroną zaangażowaną w projekt. Mamy tu na myśli osobę zarządzającą firmą, oddelegowanych, odpowiedzialnych za projekt managerów oraz dostawcę systemu ERP. Biorąc od uwagę ogromną odpowiedzialność, nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia. Jeśli nie jesteś pewien czy osoba, z którą współpracujesz dobrze zinterpretowała to, co chciałeś przekazać – doprecyzuj swoją wypowiedź, upewniając się, że zostałeś należycie zrozumiany. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku dużych organizacji i korporacji, gdzie w projekt zaangażowanych jest wiele osób.

Zainwestuj w szkolenie personelu

Kolejną równie istotną kwestią, której pod żadnym pozorem nie możesz pominąć jest przygotowanie na zmiany wszystkich pracowników, którzy na co dzień odczują skutki wdrożenia systemu ERP. Trzeba przyznać, że choć nowe rozwiązania znacznie zwiększą komfort pracy personelu, samo słowo „zmiana” często budzi w ludziach negatywne odczucia. Pamiętaj, aby położyć odpowiedni nacisk na jakość szkoleń, które skutecznie przygotują ludzi do korzystania z nowego narzędzia. Zadbaj o najwyższe kompetencje szkoleniowca. Często to dzięki jego atutom i podejściu ludzie chętniej uczą się nowych rzeczy, nabierają gotowości do zmian i stają się bardziej otwarci na to, co przed nimi. Zbuduj również długoterminową strategię komunikowania innowacji, pamiętając przy tym, aby wziąć pod uwagę wszystkich, których choćby w niewielki sposób dotyczyć będą nowe realia.

Dobrze przeprowadzony proces zarządzania zmianą zbuduje w ludziach pewność siebie i zaufanie co do słuszności wprowadzenia niezbędnych innowacji i z całą pewnością przełoży się na sukces firmy.

Dane kontaktowe

Wrocław Infortes Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
tel. (071) 306 70 40
email: info@infortes.pl
Warszawa Infortes Sp. z o.o.
Skierniewicka 10a
01-230 Warszawa
tel. (022) 398 89 16
email: info@infortes.pl
Zielona Góra Infortes Sp. z o.o.
ul. Zimna 1
65-100 Zielona Góra
tel. (068) 506 50 10
email: info@infortes.pl
Poznań Infortes Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
tel. (061) 415 13 25>
email: info@infortes.pl

 

2024 © Infortes Systemy ERP - Platynowy Partner Comarch | Projekt i wykonanie mohi.to
Formularz kontaktu
Wiadomość pomyślnie wysłano. Dziękujemy. Skontaktujemy się z Państwem niebawem.