Masz pytania ? 71 306 70 43
Masz pytania?

Jednolity Plik Kontrolny – sprawdź co zmieni się od 1 lipca

Opublikowano: 01.07.2016 | Kategorie: Aktualności

Od 1 lipca wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Taka inicjatywa Ministerstwa Finansów ma skutecznie uszczelnić system podatkowy. Jednym z powodów wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego są ogromna problemy ze ściągalnością podatku VAT od polskich przedsiębiorców i co za tym idzie ogromne straty w budżecie państwa. JPK ma więc być skutecznym narzędziem, które pomoże usprawnić proces kontroli podatkowej.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

jednolity plik kontrolny

Jednolity plik kontrolny to określony format ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych.

Prowadzący owe księgi, korzystając z programów komputerowych będą mieli obowiązek przekazywać je organom podatkowym na ich żądanie. Struktura JPK może wydawać się przedsiębiorcom nieco skomplikowana. Całość zostanie podzielona na siedem struktur (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, ewidencja zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów). Do wypełnienia będzie aż 361 pól obowiązkowych i 190 opcjonalnych. Co ciekawe, obecnie obowiązująca deklaracja VAT ma jedynie… 40 pól.

Kto będzie miał obowiązek składania JPK?

Obowiązek składania JPK od 1 lipca będą miały największe firmy. Chodzi tutaj o przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób lub mają ponad 50 mln euro obrotów i 43 mln euro aktywów.

Od lipca 2018 roku system JPK mają zostać objęte również średnie i małe firmy. Trzeba przyznać, że będzie to dla przedsiębiorców prawdziwa rewolucja.

W związku z nowymi wytycznymi kluczowym krokiem dla przedsiębiorców będzie weryfikacja używanego systemu księgowego. Taki system musi posiadać niezbędne do wygenerowania JPK elementy.

Korzyści dla przedsiębiorców

Choć wydawać by się mogło, że wprowadzenie JPK nie będzie miało dla przedsiębiorców żadnych korzyści, to tylko pozory. Dzięki ujednoliceniu generowania i udostępniania organom podatkowym danych, JPK umożliwi znaczące ograniczenie czasu oraz zadań służb finansowo-księgowych przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej.

Dzięki spójnemu formatowi informacji również audytorzy zewnętrzni i wewnętrzni powinni mieć znacznie łatwiejsze zadanie.

Etapy wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego

Pierwszym krokiem dla każdego przedsiębiorcy powinno być sprawdzenie, czy firma podlega warunkom wprowadzenia JPK od 1 lipca. Następnym elementem wdrożenia procedur to weryfikacja aktualnych procesów w firmie pod kątem możliwości wygenerowania wszystkich niezbędnych danych i informacji. Może się okazać, ze niektóre procedury będzie trzeba zmodyfikować lub usprawnić.

Przedsiębiorca powinien również skontrolować, czy stosowane w firmie oprogramowanie IT pozwoli wygenerować plik JPK.

Ostatnim krokiem powinna być aktualizacja oprogramowania oraz testy weryfikacyjne, które umożliwią sprawdzenie poprawności wygenerowanego pliku JPK.

Systemy ERP a Jednolity Plik Kontrolny

Bardzo ważne jest, aby systemy ERP, podążając za zmianami na rynku podatkowym, były gotowe na czas. Systemy powinny mieć możliwość prawidłowego generowania wymaganych przez fiskusa raportów. W innym przypadku staną się dla przedsiębiorców dużo mniej użyteczne, a konieczność zakupu i zmodernizowania istniejącego oprogramowania poniesie za sobą konieczność pokrycia dodatkowych kosztów.

9 marca resort finansów przedstawił konkretne wytyczne i charakterystykę struktur. Od tego momentu firmy informatyczne mogły zacząć modyfikacje istniejących systemów i dostosowywanie ich do nowych potrzeb przedsiębiorców.

Comarch ERP a Jednolity Plik Kontrolny

Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że wszystkie oferowane przez nas systemy Comarch ERP są w pewni gotowe do nowych wyzwań, jakie postawi przed nimi rynek i konieczność generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Posiadacze aktualnej gwarancji Comarch ERP mogą spać spokojnie. W jej ramach otrzymają bezpłatną aktualizację systemu. Podobnie w przypadku użytkowników, którzy korzystają z systemów w chmurze Comarch Cloud – w takiej sytuacji wersja jest zawsze aktualna i zgodna z wymogami prawa.

Dane kontaktowe

Wrocław Infortes Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
tel. (071) 306 70 40
email: info@infortes.pl
Warszawa Infortes Sp. z o.o.
Skierniewicka 10a
01-230 Warszawa
tel. (022) 398 89 16
email: info@infortes.pl
Zielona Góra Infortes Sp. z o.o.
ul. Zimna 1
65-100 Zielona Góra
tel. (068) 506 50 10
email: info@infortes.pl
Poznań Infortes Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
tel. (061) 415 13 25>
email: info@infortes.pl

 

2024 © Infortes Systemy ERP - Platynowy Partner Comarch | Projekt i wykonanie mohi.to
Formularz kontaktu
Wiadomość pomyślnie wysłano. Dziękujemy. Skontaktujemy się z Państwem niebawem.