Masz pytania ? 71 306 70 43
Masz pytania?

Jakie wybrać oprogramowanie do zarządzania magazynem?

Opublikowano: 20.03.2016 | Kategorie: Aktualności

Sprawne, skuteczne zarządzanie magazynem znacząco podnosi efektywność i komfort wykonywania codziennych obowiązków pracowników każdej firmy handlowej, produkcyjnej czy serwisowej. Trzeba przyznać również, że ekonomiczny i wydajny sposób magazynowania jest istotnym krokiem w drodze do efektywnego i produktywnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Samodzielne próby koordynacji pracy w magazynie bardzo często kończą się porażką. Niezwykle trudno jest na własną rękę skoordynować wszystkie jego funkcje, osiągając maksimum rezultatów przy minimalnym wkładzie pracy.

Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia ze średnim lub dużym przedsiębiorstwem potrzebny jest sprawdzony partner, który dostarczy nowoczesnych, szytych na miarę rozwiązań w postaci oprogramowania, stworzonego specjalnie do zarządzania magazynem.

Dzięki automatyzacji procesów, zadań i procedur praca w magazynie będzie nie tylko bardziej efektywna i skuteczniejsza, ale również bardziej wydajna, a ryzyko ewentualnych błędów czy strat zostanie ograniczone do minimum. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, stworzonemu do zarządzania magazynem, proces kompletowania i realizacji zamówień zyska na efektywności, stanie się krótszy i sprawniejszy. To z kolei przełoży się na wyższy poziom obsługi klienta i zadowolenie ze świadczonych usług.

Korzystając ze sprawdzonego, skutecznego oprogramowania, znalezienie konkretnych towarów na półkach magazynu okaże się sprawne i nieskomplikowane, dzięki czemu klienci otrzymają zamówione produkty bardzo szybko. Co ciekawe, nowoczesne systemy do zarządzania magazynem nie tylko lokalizują każdy towar na półce, wskazując miejsce jego położenia. Biorąc pod uwagę całość zamówienia, oprogramowanie może również zoptymalizować trasę zbiórki poszczególnych artykułów, dzięki czemu cały proces będzie trwał krócej.

Dużym walorem profesjonalnego oprogramowania jest również usprawnienie i automatyzacja większości procesów oraz ulepszenie przepływu informacji pomiędzy konkretnymi podmiotami. Taka funkcja wykluczy konieczność dublowania działań, żmudnego ewidencjonowania bazy klientów, czy ręcznego wpisywania danych.

Jaki system do zarządzania magazynem?

Decydując się na zakup nowoczesnego systemu do zarządzania magazynem, warto zainwestować w ten, który pochodzi od doświadczonego, profesjonalnego dostawcy. Co ważne, aby oprogramowanie spełniało specyficzne potrzeby swoich klientów powinno być dedykowane pracy w magazynie i specjalnie do tego celu stworzone. Kluczem do sukcesu i efektywności jest tutaj maksymalna personalizacja i dostosowanie funkcji i modułów programu do określonych oczekiwań użytkowników.

Wybierając oprogramowanie sprawdź, które firmy mają największe doświadczenie w tworzeniu właśnie takiego rodzaju rozwiązań. Konsultanci znający tę określoną branżę będą istotnym wsparciem w zakresie komponowania najlepszych rozwiązań, określania ewentualnych zagrożeń czy precyzowania celów przedsiębiorstwa.

Na polskim rynku jednym z najbardziej polecanych programów do zarządzania pracą w magazynie jest Expert WMS (Warehouse Management System). System jest dedykowany firmom produkcyjnym, handlowym i serwisowym dowolnej wielkości, charakteryzujących się dużym asortymentem towarów przechowywanych w magazynie. Expert WMS jest najczęściej wybierany przez przedstawicieli branży elektryczno-technicznej, budowlanej i metalowej, chemicznej, motoryzacyjnej oraz odzieżowo-włókienniczej.

System działa w trybie online, wykorzystując połączenia terminalowe. Jest zsynchronizowany z dostępnym w firmie systemem ERP. Co ważne, funkcjonalność oprogramowania obejmuje możliwość pełnej konfiguracji, dzięki czemu osoby odpowiedzialne za zarządzanie przestrzenią magazynową oraz dział IT mają możliwość samodzielnej konfiguracji systemu i dostosowania jego funkcji do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Jest on szczególnie polecany firmom, korzystającym z magazynów wysokiego składowania, magazynów 3-5 poziomowych, gdzie magazynier bez pomocy wózka widłowego jest w stanie dostać się do każdego zasobu, oraz takich, w których półki znajdują się „na wysokości magazyniera”, jak również w magazynach, gdzie wykorzystywane są tzw. „pola odkładcze”.

Do najważniejszych korzyści, wynikających z zastosowania Expert WMS zaliczyć należy oszczędność czasu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów oraz wzrost konkurencyjności firmy na rynku.

Korzystając z profesjonalnego oprogramowania do zarządzania magazynem znacząco zwiększysz efektywność swoich pracowników, podniesiesz również poziom ich komfortu i zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Dzięki automatyzacji wyeliminujesz ryzyko pomyłek przy przyjęciach zamówień oraz wysyłce towarów, co z pewnością przełoży się na zmniejszenie liczby reklamacji. Sporym walorem jest również eliminacja papierowych dokumentów, na rzecz elektronicznych. Oczywistym jest, że obieg elektronicznych faktur, ewidencji i zestawień jest zdecydowanie wygodniejszy i bardziej praktyczny.

System będzie doskonały do zarządzania towarami o krótkiej dacie ważności. Dzięki stałemu monitorowaniu stanów magazynowych pozwoli wyeliminować dodatkowe koszty, generując odczuwalne oszczędności.

Expert WMS – jak system działa w praktyce?

Elementy funkcjonalności systemu Expert WMS można podzielić na trzy części:

  • strefę przyjęć,
  • strefę wydań,
  • logistykę wewnątrzmagazynową.

Strefa przyjęć obejmuje wszystkie działania, począwszy od momentu otrzymania towaru, poprzez jego automatyczną identyfikację (zgodność GS1), oznakowanie, kontrolę jakości, aż po ewidencję rzeczywistego miejsca składowania.

System uwzględnia wszystkie przyjęcia towarów do magazynu, również te pochodzące ze zwrotów i innych magazynów. Dzięki automatycznej identyfikacji do systemu trafiają dane dotyczące konkretnego towaru, a kontrola jakości umożliwia sprawdzenie daty przydatności do spożycia oraz weryfikację, czy produkt posiada cechy, które posiadać powinien. Co ciekawe, opcja optymalizacji rozłożenia towaru umożliwia samodzielne podjęcie decyzji w sprawnie finalnego rozmieszczenia produktów w magazynie. Oczywiście to system daje użytkownikowi niezbędne wskazówki i wytyczne, w postaci np. lokalizacji domyślnej. Towary mogą być kierowane na strefę zbiórki bądź strefę wysokiego składu. System ma również możliwość obsługi braków w dostawie oraz przyjęcia towarów uszkodzonych i/lub nadwyżkowych.

Strefa wydań zarządza pracami związanymi z przygotowaniem produktów do wysyłki, od sporządzenia dokładnej listy towarów do wydania, przez wskazanie właściwej lokalizacji produktu w magazynie i identyfikacji odpowiedniej dostawy, aż po sprawdzenie przygotowania materiałów według zapotrzebowania. System obejmuje zarówno prace związane z wysyłką towarów do klientów, jak i przeniesieniem ich do innego magazynu.

Ta część realizuje również wyrywkową kontrolę jakości. Dzięki kontroli mamy możliwość wykrycia ewentualnych braków, nieścisłości oraz skorygowanie skompletowanych nadwyżek dotyczących towarów z dostawy, oraz tych przygotowanych do wysyłki

Strefa wydań umożliwia również wygenerowanie niezbędnych do wydania towarów wydruków, np. specjalistycznych etykiet.

Funkcja dotycząca logistyki wewnątrzmagazynowej umożliwia ustalenie właściwego miejsca położenia konkretnego produktu. Mechanizmy zarządzania towarem wewnątrz magazynu obejmują zarówno funkcje rozkładania towaru, jak i przesunięcia wewnątrzmagazynowe (relokacje). Dużym walorem jest możliwość zarządzania produktami, w zależności od określonych parametrów, takich jak partia, data ważności, numer seryjny itd.

Expert WMS pozwala na przeprowadzenie inwentaryzacji handlowych oraz magazynowych, korzystając z terminali przenośnych. Dzięki wbudowanemu modułowi zadań, zarządzanie pracą magazynierów staje się sprawne i zautomatyzowane. Moduł umożliwia przydzielenie poszczególnym osobom konkretnych zadań. Efektem tego jest monitorowanie obciążenia poszczególnych pracowników magazynu, śledzenie ich wydajności oraz budowanie systemu ocen pracowniczych, opartego na wiarygodnych informacjach.

Dane kontaktowe

Wrocław Infortes Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
tel. (071) 306 70 40
email: info@infortes.pl
Warszawa Infortes Sp. z o.o.
Skierniewicka 10a
01-230 Warszawa
tel. (022) 398 89 16
email: info@infortes.pl
Zielona Góra Infortes Sp. z o.o.
ul. Zimna 1
65-100 Zielona Góra
tel. (068) 506 50 10
email: info@infortes.pl
Poznań Infortes Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
tel. (061) 415 13 25>
email: info@infortes.pl

 

2024 © Infortes Systemy ERP - Platynowy Partner Comarch | Projekt i wykonanie mohi.to
Formularz kontaktu
Wiadomość pomyślnie wysłano. Dziękujemy. Skontaktujemy się z Państwem niebawem.