Masz pytania ? 71 306 70 43
Masz pytania?

Cena zakupu czy cena nabycia – dokumenty KDZ w Comarch ERP XL

Opublikowano: 13.09.2019 | Kategorie: ERP

Każdy dokument dotyczący zakupu towaru/surowca powoduje w systemie Comarch ERP XL utworzenie nowej dostawy. Kwoty na takim dokumencie stanowią cenę zakupu. W wielu przypadkach wartości te nie  dają pełnego obrazu nakładu środków pieniężnych potrzebnych do pozyskania danego towaru. Dopiero uwzględnienie dodatkowych kosztów, do których zaliczamy m.in.:

  • koszty transportu,
  • opłaty celne,
  • ubezpieczenie,

daje pełną informację o wartości nabytych towarów.

Informacje o dodatkowych kosztach mogą być wprowadzane do systemu na kilka sposobów:

  • mogą to być kolejne pozycje na dokumencie zakupowym od danego dostawcy,

  • niezależne dokumenty zakupowe np. (A)FZ od innego dostawcy (np. firmy transportowej).

Po wprowadzeniu dokumentów kosztowych można te dodatkowe koszty przypisywać do istniejących dostaw za pomocą dokumentu „Koszty Dodatkowe Zakupu” – KDZ. Koszty można dodawać do dostaw utworzonych przez dokumenty FZ, PZ, FRR, PW. Każdy dokument KDZ składa się z dwóch okien.

W górnym oknie wskazujemy dostawy oraz dokumenty, dla których są dodawane koszty dodatkowe zakupu.

W dolnym oknie podawane są dokumenty (handlowe, dokumenty VAT), które są kosztami np. wpływającymi na wartość towaru w magazynie.

Po dodaniu dokumentu, który stanowi nośnik dodatkowego  kosztu zakupu, istnieje możliwość określenia, jaka część wartości tego dokumentu ma zostać rozbita na elementy znajdujące się w górnym oknie.

Zatwierdzenie dokumentu KDZ spowoduje zwiększenie wartości danej dostawy i tym samym zwiększy wartość magazynu. Od tego momentu dokument KDZ stanowi nierozłączną część danej dostawy.

Każdy rozchód z zadanej dostawy będzie  powodował zmniejszenie wartości magazynu po cenie nabycia (koszt zakupu plus koszt dodatkowy).

Dokumenty sprzedażowe (FS, WZ, FSE, WZE) w systemie Comarch ERPXL posiadają zakładkę RKZ (Rozliczenie Kosztów Zakupu). Na tej zakładce  przeanalizować można informacje odnośnie przychodu ze sprzedaży, a także informacje o koszcie uzyskania przychodu, co pozwala wyliczyć marżę i zysk z danej transakcji.

Zastosowanie dokumentów KDZ powoduje, że na dokumentach sprzedażowych na zakładce RKZ przedstawione są dokładniejsze informacje o kosztach uzyskania przychodu – przedstawiane są one wraz z kosztami dodatkowymi.

Istnieje kilka sposobów ewidencji materiałów/towarów w zależności od wielkości kosztów dodatkowych. Jeśli dodatkowe koszty są stosunkowo nieduże, zaliczane są w koszty bieżącego okresu bezpośrednio z poziomu kosztowego dokumentu zakupowego, a towary ewidencjonowane są wówczas w cenie zakupu.

Jeśli są to koszty istotne, to księgować je można również jako rozliczenia międzyokresowe kosztów i wyksięgowywać proporcjonalnie do rozchodu surowców/towarów.

Najwygodniejszym sposobem jest jednak bezpośrednie powiązanie dostawy z kosztem dodatkowym za pomocą KDZ, bo wówczas każdy rozchód z takiej dostawy powoduje automatycznie proporcjonalne obniżenie wartości magazynu o wartość nabycia i zarejestrowanie kosztu własnego sprzedaży w cenie nabycia.

W razie pytań prosimy o kontakt emailowy na adres: serwis@infortes.pl.

Autorem wpisu jest Magdalena Szałankiewicz konsultantka Działu Wsparcia Klienta.

Dane kontaktowe

Wrocław Infortes Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
tel. (071) 306 70 40
email: info@infortes.pl
Warszawa Infortes Sp. z o.o.
Skierniewicka 10a
01-230 Warszawa
tel. (022) 398 89 16
email: info@infortes.pl
Zielona Góra Infortes Sp. z o.o.
ul. Zimna 1
65-100 Zielona Góra
tel. (068) 506 50 10
email: info@infortes.pl
Poznań Infortes Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
tel. (061) 415 13 25>
email: info@infortes.pl

 

2024 © Infortes Systemy ERP - Platynowy Partner Comarch | Projekt i wykonanie mohi.to
Formularz kontaktu
Wiadomość pomyślnie wysłano. Dziękujemy. Skontaktujemy się z Państwem niebawem.