Masz pytania ? 71 306 70 43
Masz pytania?

Podatek cukrowy – obsługa w Comarch ERP XL

Opublikowano: 22.03.2021 | Kategorie: ERP

Z dniem  01.01.2021 została wprowadzona opłata od środków spożywczych tzw. podatek cukrowy. Nową daniną zostały objęte określone napoje oraz syropy, pod warunkiem że zawierają w swoim składzie dodatek cukrów, substancji słodzących bądź kofeiny lub tauryny.
Opłata jest kalkulowana na każdy litr napoju i jest sumą dwóch wartości:

  • stałej: 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej oraz
  • zmiennej: 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju.

Dla napojów zawierających kofeinę lub taurynę doliczana jest opłata 0,10 zł na każdy litr napoju. Podmiotem podlegającym opłacie podatku cukrowego jest podmiot sprzedający napoje do punktów sprzedaży detalicznej lub prowadzący sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub ich importera.

Funkcjonalność umożliwiająca rozliczenie i raportowanie podatku cukrowego została obsłużona w Comarch ERP XL w wersji 2021.0.1. W celu uruchomienia funkcjonalności należy w konfiguracji włączyć parametr obsługa opłaty spożywczej, w efekcie na karcie towarowej stanie się dostępna zakładka o nazwie opłata spożywcza.

Rys. Zakładka „Opłata spożywcza”

Na formularzu znajdują się parametry pozwalające na określenie, czy dany napój podlega opłacie spożywczej, a jeżeli tak, to z jakiego tytułu (obecność cukru, obecność substancji słodzących, kofeiny/tauryny) oraz na oznaczenie specyficznych napojów, dla których opłata naliczana jest wg odmiennych zasad: napój z zawartością soku stanowiącą co najmniej 20% jego składu lub roztwór węglowodanowo elektrolitowy. Na formularzu uzupełnia się też zawartość cukru w 100 ml napoju. Na podstawie powyższych informacji wyliczana jest wysokość opłaty cukrowej.
Dodatkowo w systemie należy zaznaczyć na karcie kontrahenta, zakładka księgowość, parametr określający czy z tytułu sprzedaży dokonanej na rzecz tego kontrahenta ma zostać naliczona opłata spożywcza.

Rys. Karta kontrahenta, parametr naliczania opłaty cukrowej.

Obsługa opłaty spożywczej dostępna jest dla dokumentów WZ, FS, PA, WZE, FSE. Parametr domyślnie włączany na dokumentach z transakcją krajową i kontrahentem, na karcie którego włączono parametr Naliczaj podczas sprzedaży. W przypadku paragonów, na które kontrahent nie musi być wprowadzany domyślnie parametr jest włączany. Ustawienie powyższego parametru można zmienić bezpośrednio na dokumencie, także zatwierdzonym.

W celu raportowania udostępniono formularz CUK-1 umożliwiający naliczenie opłaty spożywczej oraz wygenerowanie pliku xml, który można przesłać na bramkę Ministerstwa Finansów lub dodać z poziomu aplikacji Klient JPK WEB. Deklarację CUK można podpisać wyłącznie podpisem kwalifikowanym. Dostęp do formularza jest dostępny zarówno z modułu sprzedaż jak i księgowość, znajduje się on w oknie wraz z innymi deklaracjami podatkowymi. Ważnym jest aby operator miał zaznaczony parametr generowanie JPK,CUK-1. Logika wystawiania formularzy CUK-1 jest analogiczna jak JPK_7.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani uruchomieniem tej funkcjonalności lub macie pytania, prosimy o kontakt e-mailowy: sprzedaz@infortes.pl lub telefon 71 306 70 43.

Autorem wpisu jest Jarosław Kalinowski konsultant Działu Wsparcia Klienta.

Dane kontaktowe

Wrocław Infortes Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
tel. (071) 306 70 40
email: info@infortes.pl
Warszawa Infortes Sp. z o.o.
Skierniewicka 10a
01-230 Warszawa
tel. (022) 398 89 16
email: info@infortes.pl
Zielona Góra Infortes Sp. z o.o.
ul. Zimna 1
65-100 Zielona Góra
tel. (068) 506 50 10
email: info@infortes.pl
Poznań Infortes Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
tel. (061) 415 13 25>
email: info@infortes.pl

 

2024 © Infortes Systemy ERP - Platynowy Partner Comarch | Projekt i wykonanie mohi.to
Formularz kontaktu
Wiadomość pomyślnie wysłano. Dziękujemy. Skontaktujemy się z Państwem niebawem.